მასწავლებელი: სახელი გვარი: ბელა კუჭუხიძე
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური საბაზო /კლასი IX
მოსწავლეთა პროფილი 5 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე კლასში
არ არის.
თემა: ,,საქართველოს პოლიტიკური
ორიენტაცია XVII საუკუნის
დასასრულსა და XVIII საუკუნის დასაწყისში,,
გეორგეევსკის ტრაქტატი’
საჭირო დრო:45 წუთი
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე
ორიენტირებული
<წინარე ცოდნა:მოსწავლეები
ფლობენ ინფორმაციას საქართველოში XVII
საუკუნის დასასრულისა და XVIII
საუკუნის დასაწყისში არსებული პოლიტიკური და სოციალური ვითარების შესახებ.
<უნარ -ჩვევები- * შეუძლიათ დროსა და სივრცეში ორიენტაცია.
* ინფორმაციის მოპოვება
და დახარისხება.
* ფაქტებისა და მოვლენების
ინტერპრეტაცია.
* პრობლემის გააზრება,
მსჯელობა ,ანალიზი,შეფასება და ალტერნატიური გზების ძიება.
<გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლეები მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე შეძლებენ შეაფასონ ეპოქის პოლიტიკური და სოციალური ვითარება , გააკეთებენ ანალიზს. იმსჯელებენ
ისტორიული წყაროებიდან,ფაქტებიდან და ნ. ბარათაშვილის პოემიდან ,,ბედი ქართლისა“ მოხმობილი
არგუმენტებით. გამოხატავენ თავიანთ მოსაზრებებს
და დასახავენ პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზებს. ერთმანეთს შეადარებენ პოემაში ასახულ და ისტორიული
მოვლენას, მოახდენენ ტრანსფერს, რა მსგავსება და განსხვავებაა მათ შორის. ყველა წარმოდგენილი პოზიციის გათვალისწინებით შეაფასებენ ერეკლე II
-ის გადაწყვეტილებას რუსეთთან გეორგიევსკის ტრაქტატის გაფორმებას. რამდენად
იყო შესაძლებელი ამ ფაქტის თავიდან აცილება. ჰქონდა თუ არა მეფეს ამ გადაწყვეტილების
მიღების მოტივი.
ისტ.IX.5.მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს
საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ
მოსწავლე:
·
მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც
გავლენა მოახდინეს სახელმწიფოებრიობაზე:
·
აანალიზებს და ადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას
ქვეყნის შიდა კონფლიქტებზე
ისტ.IX.5 მოსწავლეს მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც
გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე.
·
აანალიზებს,
საგარეო ფაქტორების გავლენას საშინაო ვითარებაზე.
·
აფასებს
შექმნილ პოლიტიკურ ვითარებას.
·
მსჯელობს
მის გამომწვევ მიზეზებზე.
·
გამოთქვამს
საკუთარ მოსაზრებებს პოლიტიკურ ცვლილებებზე.
გამოყენებული რესურსები:
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, თაბახის ფურცლები, მარკერები, ფერადი ფურცლები, სტიკერები,
ფლირჩატი.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი
შედეგი.
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
მოსწავლეებს გავაცნობ
გაკვეთილის
თემას.
მიზანს,და შეფასების
რუბრიკებს.
|
ვერბალური
ახსნა
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი,თაბახის ფურცელი,მაგნიტი.
|
3წთ
|
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის
თემას, მიზანს,
შეფასების რუბრიკების.
ყურადღების მობილიზების,
ვარაუდების და მოსაზრებების გამოთქმა.
|
2
3
4
5
|
გამოწვევის ფაზა
პროვოცირება
მოსწავლეებს წავუკითხავ ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოემიდან,,პატრიოტ
სოლომონ ლიონიძის სიტყვებს,,ირაკლიმ იცის,რომე ქართველებს არად მიაჩნდის უბედურება,თუ
აქვთ თვისთ ჭერთ ქვეშ თავისუფლება!“
1რას ეუბნება
ამ სიტყვებით ლიონიძე მეფე ერეკლეს.
2რა საშინაო და საგარეო პოლიტიკური ვითარება იყო ამ
დროს საქართველოში.
3 როდის და სად დაიდო გეორგევსკის ტრაქტატი.
4დასახელეთ პიროვნებები ვინც ტრაქტატის დადებაში მიიღო
მონაწილეობა.
მოსწავლეები ერთმანეთს გააცნობენ წინასწარ მოძიებულ
ინფორმაციას XVIII
საუკუნის საქართველოს საშინაო და საგარეო მდგომარეობის შესახებ
.
წინარე ცოდნაზე
დარყდნობით
და მოპოვებული ინფორმაციის საშუალებით მოახდენენ პრეზენტაციას
წარმოადგენდა თუ არა აუცილებლობას რუსებთან ტრაქტატის
დადება?
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზების დასახვა.
პრეზენტაციის სახით წარადგენენ თავიანთ მოსაზრებებს პრობლემის გადაჭრის გზებთან დაკავშირებით.
კლასი გაიყოფა ორ ჯგუფად ,ერთი მოსწავლე შეასრულებს დამკვირებლის როლს დანარჩენები გადანაწილდებიან
ჯგუფებში გაიმართება დებატები შემდეგ საკითხებზე: 1რა მოლოდინი ჰქონდა ერეკლესII გეორგევსკის
ტრაქტაკიდან
ახდენდა თუა არა რელიგიური გავლენა მეფის გადაწყვეტილებაზე.
2.
მათ შორის დაცული იქნება რეგლამენტი არგუმენტების
მოსაყვანად.
|
ვერბარული
ახსნა
კითხვა-პასუხი
აქტივობა
კითხვა პასუხი
აქტივობა
დებატები
ფაქტობრივი მასალის ცოდნა
|
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
წყვილებში
ინდივიდუალ
ური
წყვილებში
|
ფლირჩატი
ფლირჩატი
კომპიუტერი,,ინტერნეთი
სახელმძღვანელო,მასწავლებლის მიერ შექმნილი რესურსი.ერეკლე
II
და გეორგეევსკის ტრაქტატი
თაბახი,საწერკალამი,სახელმძღვანელო
|
7 წთ
10წთ
5 წუთი
10 წუთი
|
წინარე ცოდნის
გააქტიურება,
იციან დროსა და სივრცეში ორიენტირება,ინფორმაციის
ინტერპრეტაცია
მოსწავლეების მოტივირება.
ფაქტობრივი მასალის ცოდნა
მოსწავლეები
შეძლებენ ერთმანეთს გააცნონ დამატებითი მასალები,მოახდენენ ინფორმირებას,,საგარეო
პოლიტიკურ სიტუაციაზე ერეკლე მეფის გადაწყვეტილება გეორგეევსკის ტრაქტატის დადების წინა და შემდგომი პერიოდი
მსჯელობა,ალტერნატიული გზების ძიება,ისტორიული პოემიდან
ციტატების გამოყენება
მოსწავლეები შეძლებენ საკუთარი
აზრის გამოთქმას,შერჩეული საკითხებზე არგუმენტირებულ
მსჯელობას.
უვითარდებათ კრიტიკული აზროვნების უნარი,კვლევა,მასალის
სისტემატიზაცია,ურთიერთპატივსცემა,მოსმენა
|
6
7
|
შეფასება. მოსწავლეები ინდივიდუალურად აფასებენ თუ
როგორ მოხდა გადაჭრის გზების ძიებაა. რამდენად იყო მათი პოზიციები დამაჯერებელი აუდიტორიისათვის.
განმსაზღვრელი ,განმავითარებელი
საშინაო დავალება: დაწერონ ესე -,,საბედისწერო შეცდომა
თუ ისტორიული გარდაუვალობა?!“
|
თვით შეფასების,ურთიერთ , შეფასების მეთოდი,
განმავითარებელი,განმსაზღვრელი.
|
კლასთან ერთად
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო -,,საქართველოს ისტორია“.
|
10წთ
|
მოსწავლეები წარმოადგენენ თავის პოზიციებს გეორგეევსკის
ტრაქტაკის დადებასთან დაკავშირებით
|
სამოდელო გაკვეთილი ჩავატარე IX კლასში ,საგანი საქართველოს ისტორია
თემის სათაურია: ,,ბედი ქართლისა ’რა განაპირობა საქართველოსში არსებულმა რთულმამდომარეობა
პოლიტიკური და სოციალური,საშინაო და საგარეო
მდგომარეობის გაუარესებამ XVII-VIII საუკუნეების მიჯნაზე
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი არის პრობლემაზე ორიენტირებული,რომლის
მთავარი მიზანია,მოსწავლეებს ასწავლოს პრობლემის იდენტიფიცირება, მისი გადაჭრის გზების
ძიება და ალტერნატივის შეთავაზება.
ვინაიდან მოსწავლეებს შესწავლილი გაკვეთილებიდან საკმარისი
ცოდნა დაუგროვდათ საქართველ XVII-XVIIIსაუკუნეების მდგომარეობის შესახებ
და განსახილველი საკითხი ეხებოდა ,,გეორგიევსკის ტრაქტატს რუსაეთ საქართველოს
შორის დადებულ ხელშეკრულებას, მათ უნდა დაენახათ და გამოეკვეთათ პრობლემები,თუ რამ განაპირობა
გეორგიევსკის ტრაქტატის დადება. დაესახათ ამოცანა, რომელიც უკავშირდება რთული ვითარებიდან
გამოსვლის ძიებას.თემის შერჩევა გადამაწყვეტინა იმანაც, რომ მოსწავლეებს შესაძლებლობა
ჰქონოდათ ინფორმაციების დახარისხებისა და მსჯელობის,ანალიზისა
და შეფასების უნარი.ეს საკითხი დღესაც აქტუალურია.
ჩემი აზრით, დამსწრე კოლეგები დაინტერესდნენ აქტივობების
მიზნობრივი გამოყენებით
პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლების ციკლში.მასწავლებლის
მიერ დასმულმა შეკითხვებმა მოსწავლეები მიიყვანა პრობლემის გააზრებაში,ჩემ მიერ მოყვანილი
ციტატა,ნიკოლოზ ბარათაშვილის ისტორიულ პოემიდან ბედი ქართლისა და დასმულმა კითხვებმარას
მოელოდა მეფე ამ ხელშეკრულებიდან მოსწავლეებს
დაეხმარა პრობლემის იდენტიფიცირებაში,მათ შეძლეს ინფორმაციის დახარისხება,იდეების გენერირება
და პრობლემის ანალიზი ,შეფასება და ალტერნატიული გზების ძიება.
ამ ტიპის კრიტიკულ აზროვნების უნარების შესაფერისი მეთოდების, აქტივობების გამოყენება ,პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის მოდელი გამოსაყენებელია
სხვა საგნის მასწავლებლებისთვისაც,, სწავლა
კეთებით’’
მოსწავლეებისთვის სასარგებლო გამოდგა ვინაიდან მათ გაიღრმავეს ,არგუმენტირებული მსჯელობის უნარ -ჩვევები. შეძლეს
საკუთარი აზრის გამოთქმა, მსჯელობდნენ თუ რა მიზეზებმა განაპირობა საქართველოს ასეთ
მდგომარეობაში ყოფნა,რამ გადააწყვეტინა ერეკლე II ,,გეორგეევსკის ტრაქტატის დადება,მოახდინა თუ არა
ერეკლე მეფეზე ერთმორწმუნოებამ გავლენა..მიღებულ ცოდნას და უნარ-ჩვევების ტრანსფერს
მოახდენენ სხვა საგნებშიც.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები იმსჯელებენ,ქართლის ბედ იღბალზე ,გეორგევსკის ტრაქტატზე.ხელშეკრულების
დადების მიზეზების გარკვევა,პრობლემის გამოვლენა
,მისი გადაჭრა სხვა ალტერნატივის შეთავაზება,რაც აისახა ჯგუფურ მუშაობაში,დებატები და პრეზენტაცია
გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით,სადაც გამოყენებულ
იქნა სამ ფაზიანი მოდელი.
1 )გამოწვევა,
,, ‘’პოემიდან სტროფ
გამოწვევის ფაზა
პროვოცირება
მოსწავლეებს წავუკითხავ ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოემიდან,,პატრიოტ
სოლომონ ლიონიძის სიტყვებს,,ირაკლიმ იცის,რომე ქართველებს არად მიაჩნდის უბედურება,თუ
აქვთ თვისთ ჭერთ ქვეშ თავისუფლება!“მოვახდინე მოსწავლეების პროვოცირება რის შემდგომ
მიცემულ კითხვებს გაეცა შესაბამისი პასუხები
1რას ეუბნება
ამ სიტყვებით ლიონიძე მეფე ერეკლეს.
2რა საშინაო და საგარეო პოლიტიკური ვითარება იყო ამ
დროს საქართველოში.
3 როდის და სად დაიდო გეორგევსკის ტრაქტატი.
4დასახელეთ პიროვნებები ვინც ტრაქტატის დადებაში მიიღო
მონაწილეობა.
მოსწავლეები ერთმანეთს გააცნობენ წინასწარ მოძიებულ
ინფორმაციას XVIII საუკუნის საქართველოს საშინაო და საგარეო მდგომარეობის შესახებ
.
წინარე ცოდნაზე
დარყდნობით
და მოპოვებული ინფორმაციის საშუალებით მოახდენენ პრეზენტაციას
წარმოადგენდა თუ არა აუცილებლობას რუსებთან ტრაქტატის
დადება.
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზების დასახვა. პრეზენტაციის
სახით წარადგენენ თავიანთ მოსაზრებებს პრობლემის გადაჭრის გზებთან დაკავშირებით.
კლასი გაიყოფა ორ ჯგუფად ,ერთი მოსწავლე შეასრულებს დამკვირებლის როლს დანარჩენები გადანაწილდებიან
ჯგუფებში გაიმართება დებატები შემდეგ საკითხებზე: 1რა მოლოდინი ჰქონდა ერეკლესII გეორგევსკის ტრაქტაკიდან
ახდენდა თუა არა რელიგიური გავლენა მეფის გადაწყვეტილებაზე.
2. 2)მოვახდინეთ
პრობლემის დასახელება დაასახელეს და დისკუსიის
სახით დაიწყეს მისი გადაჭრის გზების ძიება ისინი მსჯელობდნენ და არგუმენტირებულ ფაქტებსაც
ასახელებდნენ. ხოლო ერთი მოსწავლე უწევდა დაკვირვებას დანარჩენები საპირისპირო არგუმენთებით
უმტკიცებდნენ ერეკლეს დადებით და უარყოფით გადაწყვეტილებას
ყველა აქტივობა კარგად წარიმართა,მაგრამ გამოვყოფდი
პრეზენტაციას, სადაც ნათლად გამოხატეს თავიანთი შეფასება და არგუმენტები.
მოსწავლეებს
აქტივობის შემდეგ ვაძლევდი უკუკავშირს,ხოლო აქტივობის წინ ვაძლევდი ინსტრუქციას.დროს
უნდა გაეთვალისწინებინათ ერთმანეთის აზრი, დაეცვათ წესრიგი და დროის ლიმიტი.
მოსწავლეები ფასდებოდნენ შეფასების კრიტერიუმის მიხედვით.გაკვეთილის
მსვლელობისას ვაძლევდი განმავითარებელ შეფასებას ,განმსაზღვრელი შეფასებაა მიიღო მოსწავლეების
უმრავლესობამ.
მიეცათ საშინაო დავალება: დაწერონ ესე -,,საბედისწერო
შეცდომა თუ ისტორიული გარდაუვალობა?!“
მომავალში ამ ტიპის გაკვეთილის ჩატარების დროს საშინაო
დავალების მიცემის დროს საკუთრივ თითონ ავარჩევინებ საშინაო დავალების რამდენიმე ტიპს
გავითვალისწინებ მატ სურვილს.
გაკვეთილის მსვლელობისას გამოყენებული იყო შესაბამისი
რესურსები და აქტივობები.
No comments:
Post a Comment