მასწავლებელი: სახელი გვარი: ბელა კუჭუხიძე პირადი ნომერი:
0200105380
საგანი: ისტორია
სწავლების საფეხური საბაზო /კლასი IX
მოსწავლეთა პროფილი 5 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე კლასში
არ არის.
თემა: ,,საქართველოს პოლიტიკური
ორიენტაცია XVII საუკუნის
დასასრულსა და XVIII საუკუნის დასაწყისში,,
გეორგეევსკის ტრაქტატი’
საჭირო დრო:45 წუთი
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე
ორიენტირებული
<წინარე ცოდნა:მოსწავლეები
ფლობენ ინფორმაციას საქართველოში XVII
საუკუნის დასასრულისა და XVIII
საუკუნის დასაწყისში არსებული პოლიტიკური და სოციალური ვითარების შესახებ.
<უნარ -ჩვევები- * შეუძლიათ დროსა და სივრცეში ორიენტაცია.
* ინფორმაციის მოპოვება
და დახარისხება.
* ფაქტებისა და მოვლენების
ინტერპრეტაცია.
* პრობლემის გააზრება,
მსჯელობა ,ანალიზი,შეფასება და ალტერნატიური გზების ძიება.
<გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლეები მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე შეძლებენ შეაფასონ ეპოქის პოლიტიკური და სოციალური ვითარება , გააკეთებენ ანალიზს. იმსჯელებენ
ისტორიული წყაროებიდან,ფაქტებიდან და ნ. ბარათაშვილის პოემიდან ,,ბედი ქართლისა“ მოხმობილი
არგუმენტებით. გამოხატავენ თავიანთ მოსაზრებებს
და დასახავენ პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზებს. ერთმანეთს შეადარებენ პოემაში ასახულ და ისტორიული
მოვლენას, მოახდენენ ტრანსფერს, რა მსგავსება და განსხვავებაა მათ შორის. ყველა წარმოდგენილი პოზიციის გათვალისწინებით შეაფასებენ ერეკლე II
-ის გადაწყვეტილებას რუსეთთან გეორგიევსკის ტრაქტატის გაფორმებას. რამდენად
იყო შესაძლებელი ამ ფაქტის თავიდან აცილება. ჰქონდა თუ არა მეფეს ამ გადაწყვეტილების
მიღების მოტივი.
ისტ.IX.5.მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს
საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ
მოსწავლე:
·
მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც
გავლენა მოახდინეს სახელმწიფოებრიობაზე:
·
აანალიზებს და ადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას
ქვეყნის შიდა კონფლიქტებზე
ისტ.IX.5 მოსწავლეს მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც
გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე.
·
აანალიზებს,
საგარეო ფაქტორების გავლენას საშინაო ვითარებაზე.
·
აფასებს
შექმნილ პოლიტიკურ ვითარებას.
·
მსჯელობს
მის გამომწვევ მიზეზებზე.
·
გამოთქვამს
საკუთარ მოსაზრებებს პოლიტიკურ ცვლილებებზე.
გამოყენებული რესურსები:
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, თაბახის ფურცლები, მარკერები, ფერადი ფურცლები, სტიკერები,
ფლირჩატი.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი
შედეგი.
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
მოსწავლეებს გავაცნობ
გაკვეთილის
თემას.
მიზანს,და შეფასების
რუბრიკებს.
|
ვერბალური
ახსნა
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი,თაბახის ფურცელი,მაგნიტი.
|
3წთ
|
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის
თემას, მიზანს,
შეფასების რუბრიკების.
ყურადღების მობილიზების,
ვარაუდების და მოსაზრებების გამოთქმა.
|
2
3
4
5
|
გამოწვევის ფაზა
პროვოცირება
მოსწავლეებს წავუკითხავ ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოემიდან,,პატრიოტ
სოლომონ ლიონიძის სიტყვებს,,ირაკლიმ იცის,რომე ქართველებს არად მიაჩნდის უბედურება,თუ
აქვთ თვისთ ჭერთ ქვეშ თავისუფლება!“
1რას ეუბნება
ამ სიტყვებით ლიონიძე მეფე ერეკლეს.
2რა საშინაო და საგარეო პოლიტიკური ვითარება იყო ამ
დროს საქართველოში.
3 როდის და სად დაიდო გეორგევსკის ტრაქტატი.
4დასახელეთ პიროვნებები ვინც ტრაქტატის დადებაში მიიღო
მონაწილეობა.
მოსწავლეები ერთმანეთს გააცნობენ წინასწარ მოძიებულ
ინფორმაციას XVIII
საუკუნის საქართველოს საშინაო და საგარეო მდგომარეობის შესახებ
.
წინარე ცოდნაზე
დარყდნობით
და მოპოვებული ინფორმაციის საშუალებით მოახდენენ პრეზენტაციას
წარმოადგენდა თუ არა აუცილებლობას რუსებთან ტრაქტატის
დადება?
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზების დასახვა.
პრეზენტაციის სახით წარადგენენ თავიანთ მოსაზრებებს პრობლემის გადაჭრის გზებთან დაკავშირებით.
კლასი გაიყოფა ორ ჯგუფად ,ერთი მოსწავლე შეასრულებს დამკვირებლის როლს დანარჩენები გადანაწილდებიან
ჯგუფებში გაიმართება დებატები შემდეგ საკითხებზე: 1რა მოლოდინი ჰქონდა ერეკლესII გეორგევსკის
ტრაქტაკიდან
ახდენდა თუა არა რელიგიური გავლენა მეფის გადაწყვეტილებაზე.
2.
მათ შორის დაცული იქნება რეგლამენტი არგუმენტების
მოსაყვანად.
|
ვერბარული
ახსნა
კითხვა-პასუხი
აქტივობა
კითხვა პასუხი
აქტივობა
დებატები
ფაქტობრივი მასალის ცოდნა
|
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
წყვილებში
ინდივიდუალ
ური
წყვილებში
|
ფლირჩატი
ფლირჩატი
კომპიუტერი,,ინტერნეთი
სახელმძღვანელო,მასწავლებლის მიერ შექმნილი რესურსი.ერეკლე
II
და გეორგეევსკის ტრაქტატი
თაბახი,საწერკალამი,სახელმძღვანელო
|
7 წთ
10წთ
5 წუთი
10 წუთი
|
წინარე ცოდნის
გააქტიურება,
იციან დროსა და სივრცეში ორიენტირება,ინფორმაციის
ინტერპრეტაცია
მოსწავლეების მოტივირება.
ფაქტობრივი მასალის ცოდნა
მოსწავლეები
შეძლებენ ერთმანეთს გააცნონ დამატებითი მასალები,მოახდენენ ინფორმირებას,,საგარეო
პოლიტიკურ სიტუაციაზე ერეკლე მეფის გადაწყვეტილება გეორგეევსკის ტრაქტატის დადების წინა და შემდგომი პერიოდი
მსჯელობა,ალტერნატიული გზების ძიება,ისტორიული პოემიდან
ციტატების გამოყენება
მოსწავლეები შეძლებენ საკუთარი
აზრის გამოთქმას,შერჩეული საკითხებზე არგუმენტირებულ
მსჯელობას.
უვითარდებათ კრიტიკული აზროვნების უნარი,კვლევა,მასალის
სისტემატიზაცია,ურთიერთპატივსცემა,მოსმენა
|
6
7
|
შეფასება. მოსწავლეები ინდივიდუალურად აფასებენ თუ
როგორ მოხდა გადაჭრის გზების ძიებაა. რამდენად იყო მათი პოზიციები დამაჯერებელი აუდიტორიისათვის.
განმსაზღვრელი ,განმავითარებელი
საშინაო დავალება: დაწერონ ესე -,,საბედისწერო შეცდომა
თუ ისტორიული გარდაუვალობა?!“
|
თვით შეფასების,ურთიერთ , შეფასების მეთოდი,
განმავითარებელი,განმსაზღვრელი.
|
კლასთან ერთად
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო -,,საქართველოს ისტორია“.
|
10წთ
|
მოსწავლეები წარმოადგენენ თავის პოზიციებს გეორგეევსკის
ტრაქტაკის დადებასთან დაკავშირებით
|
მიმდინარე
დავალების შეფასების რუბრიკა
მაღალი
|
საშუალოზე
მაღალი
|
საშუალო
|
დბალი
|
მოსწავლე
კარგად ფლობს იმფორმაციას მოცემული თემასთან
დაკავშირებით იყენებს რუკას, თვალსაჩინოებს
გამოაქვს დასკვნები.
|
მოსწავლე
გადმოცემს ,ინფორმაციას მოცემული თემასთან დაკავშირებით, და გამოაქვს დასკვნები.იყენებს
რუკებს და თვალსაჩინოებებს.
|
მოსწავლეები
საჭიროებს დახმარებას ფაქტების გადმოცემის დროს რუკის და თვალსაჩინოების გამოყენების დროს და უჭირს
გამოიტანოს დასკვნები
|
მოსწავლეს
არ შეუძლიარუკის
,ინფორმაციის
გადმოცემა,რუკის თვალსაჩინოების გამოყენება დასკვნების გამოტანა.
|
მოსწავლე კარგადაფასებს მოვლენებს,გაიზიარებს წარსულის
რეალობას და ეძებს ალტერნატიულ გზებს პრობლემის გადასაჭრელად
|
მოსწავლე აფასებს
მოვლენებს და იაზრებს წარსულის რეალობას
და ეძებს ალტერნატიული გზებს პრობლემის გადასაჭრელად.
|
მოსწავლე
საჭიროებს დახმარებას შეაფასოს
მოვლენები
წარსული რეალობის შესახებ და მოიძიოს პრობლემის გადასაჭრელად ალტერნატიული გზების
გადასაჭრელად,
|
მოსწავლეს
არ შეუძლია შეაფასოს მოვლლენები,გაიაზროს
წარსულის მოვლემოვლენები წარსული რეალობის შესახებ და მოიძიოს პრობლემის გადასაჭრელად
ალტერნატიული გზების გადასაჭრელად,ნები.
|
მოსწავლე კარგად აანალიზებს ამათუ იმ მოვლენების გამომწვევ
მიზეზებსა და შედეგებზე მსჟელობა.
|
მოსწავლე
ამათუ იმ მოვლენების გამომწვევ მიზეზებსა და შედეგებზე მსჯელობა.
|
მოსწავლე
საჭიროებს დახმარებას ამათუ იმ მოვლენების გამომწვევ მიზეზებსა და შედეგებზე მსჯელობა
|
მოსწავლს
არ შეუძლია ამათუ იმ მოვლენების გამომწვევ მიზეზებსა და შედეგებს მსჯელობა
|
მოსწავლეკარგად
ავლებს პარალელებს და გამოთქვამს საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
მოსწავლე
ავლებს პარალელებს და გამოთქვამს საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
მოსწავლე
საჭიროებს დახმარებას გავლოს პარალელებს და გამოთქვამს საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
მოსწავლს
არ შეუძლია გავლება პარალელებს და გამოთქვამს
საკუთარ დამოკიდებულებას.
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მაღალი 4
|
საშუალი
3
|
საშუალოზე დაბალი-2
|
დაბალი-1
|
ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის განხორციელება
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი ნაწილობრივ
გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი ვერ გააცნობიერა
|
სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო კარგად ორგანიზებულია
ჯგუფის წევრებს შორის სამუშაო სწორად არის გადანაწილებული
|
სამუშაო კარგად არ ორგანიზებულია
ჯგუფის წევრებს შორის
ფუნქციები არათანაბრად არის გადანაწილებული
|
სამუშაო ნაწილობრივ ორგანიზებულია
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად არის
გადანაწილებული
|
სამუშაო არ
არის ორგანიზებულია
ჯგუფის წევრებს შორის სამუშაო არ გადანაწილდა
|
ურთიერთ მოქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
აქვთ ურთიერთობის
და აზრთა
გაზიარების უნარი.
|
აქვთ ურთიერთობის
და აზრთა
გაზიარების უნარი.
|
აქვთ ურთიერთობის
და აზრთა
გაზიარების უნარი.
|
აქვთ ურთიერთობის
და აზრთა
გაზიარების უნარი.
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური,ჯგუფის წევრებს შორის
იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები.
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური,ჯგუფის წევრებს შორის
იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები.
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური,ჯგუფის წევრებს შორის
იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები.
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური,ჯგუფის წევრებს შორის
იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები.
|
პრეზენტაციის
რუბრიკა
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
საინტერესო შესავალი (პრობლომის იდენტიფიცირება)
|
|
|
|
|
|
პრობლემის გადაჭრის გზების შეთავაზება
|
|
|
|
|
|
საუბარი გამართული ტემბრი.
|
|
|
|
|
|
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
|
|
|
|
|
ინფორმაციის ფლობის უნარი.
|
|
|
|
|
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
|
|
|
|
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
დებატების შეფასების რუბრიკა
1-3
|
4-5
|
6-7
|
8-10
|
მოსწავლეებს უძნელდება აზრის გამოხატვა,არადამაჯერებელი
მსჯელობა,დაბნეულია და საუბრობს არაორგანიზებულად, განკუთვნილ დროზე ადრე ასრულებს.
|
არგუმენტაცია არადამაკმაყოფილებელია
უპირისპირდება მოწინააღმდეგის პოზიციას,მაგრამ ზედაპირულად
და აკეთებს არაორგანიზებულ ანალიზს,არგუმენტაცია არ არის დამაჯერებელი.
|
კარგი გამოსვლა
არგუმენტაცია
დამაკმაყოფილებელია
მომხსენებელი სრულად იყენებს დროს,თუმცა აკლია დამაჯერებლობა.
|
ძალიან კარგი გამოსვლაადამაჯერებელი არგუმენტაცია,ანალიზი,პრეზენტაცია,არგუმენტაცია
დამარწმუნებელია.
|
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა.
კრიტერიუმები
|
დაბალი
5-6
|
საშუალო
7-8
|
მაღალი
9-10
|
1)
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა.
|
ცდილობს
საგაკვეთილო პროცესში ჩართვას
|
ჩართულია
საგაკვეთილო პროცესში
|
კარგად
არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
|
2)
შესასწავლი მასალის
გააზრებისა და ანალიზის უნარი
|
ცდილობს
გაიგოს შესასწავლი მასალა, მაგრამ უჭირს გაანალიზება
|
გაიგო
შესასწავლი მასალა და შეუძლია გაანალიზება
|
კარგად
გაიგო შესასწავლი მასალა და ავლენს სააზროვნო უნარ-ჩვევებს
|
|
უჭირს რესურსების გამოყენება და
შექმნა დახმარების გარეშე
|
იყენებს რესურსებს და ქმნის სხვების
დახმარების გარეშე
|
კარგად იყენებს რესურსებს და თავადაც
ქმნის რესურს
|
4)
თანმშრომლობითი ურთიერთობა
|
უჭირს თანამშრომლობა, ვერ შეაქვს საკუთარი წვლილი
წყვილებსა და ჯგუფური მუშაობის დროს
|
შეუძლია თანამშრომლობა, შეაქვს საკუთარი წვლილი წყვილებსა
და ჯგუფური მუშაობის დროს
|
კარგად ავლენს თანამშრომლობით უნარ-ჩვევებს, შეაქვს
საკუთარი წვლილი წყვილებსა და ჯგუფური მუშაობის დროს
|
No comments:
Post a Comment