მერვე კლასის გაკვეთილის გეგმა



გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი:ბელა კუჭუხიძე
საგანი:ისტორია
კლასი:VIII
თემა:ადამიანის ძირითადი  უფლებები და თავისუფლებები .
დრო:45 წუთი
მოსწავლეთა პროფილი:კლასში არის 5 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეებმა   დაახასიათონ ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებისადმი მიკუთვნების ნიშანთვისებები და პირობები,შეადარონ ადამიანის ღირსებები,თავისუფლებისა და თანასწორობის დაცვა სხვადასხვა ეპოქაში.ინფორმაციის აღქმა,ფაქტების დახარისხება ,ლოგიკური აზროვნება,პოზიციის გამოხატვა და დაცვა.


მოსალოდნელი შედეგები:აზრის ლოგიკურად ჩამოყალიბება,ცხოვრებისეული მაგალითების მოძიება,სანდო და სარწმუნო წყაროების შერჩევა,მოძიებული ინფორმაციის დახარისხება,პრობლემის გადაჭრა,დასკვნების გაკეთება.


ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი: ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებისადმი მიკუთვნების,ნიშან-თვისებების და პირობების დახასიათება.ადარებენ ადამიიანის ღირსებას,თავისულებისა და თანასწორობის დაცვას სხვადასხვა ეპოქაში.



საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლეებს გააჩნიათ გარკვეული ცოდნა ადამიანთა უფლებების და მოვალეობის შესახებ. დაგროვილი ცოდნის ანალიზის უნარი. ურთიერთ შეფასების და თვით შეფასების უნარი.


შეფასება და თვითშეფასება:განმსაზღვრელი და განმავითარებელი


სასწავლო მასალა და რესურსები:8 კლასის ისტორიის სახელმძღვანელო ავტორი გ. სანიკიძე,დაფა,ფლირჩატები,მარკერები,კომპიუტერი.


აქტივობა # 1: გონებრივი იერიში
აქტივობის მიზანი:წინარე ცოდნის გახსენება
აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები დაფიქრდებიან და უპასუხებენ შემდეგ კითხვებს:რა მიმართებაშია ერთმანეთთან ადამიანის ულებები და მოვალეობები,რას ნიშნავს თავისუფლება? რისი უფლება აქვს თითეოულჩვენთაგანს და რა მოვალეობები გვაკისრია ერთმანეთის მიმართ?როგორ ფიქრობთ საჭიროა თუ არა მათი ცოდნა?რატომ?პასუხი დაასბუთეთ? 12წუთი

აქტივობა # 2: მინი ლექცია10წუთი
აქტივობის მიზანი:მოსწავლეები ეცნობიან და იღებენ ინორმაციას ადამიანთა უფლებების დაეკლარაციის შესახებ.
აქტივობის აღწერა:მინი ლექციის მოსმენის შემდგომ  ორ ჯგუფად გაყოფილ მოსწავლეებს ეძლევათ დავალება გაიხსენონ საფრანგეთის 1798წლის რევოლუციონერთა მოთხოვნები და გამოთქვან მოსაზრებები,რა როლი შეასრულა საფრანგეთის რევოლუციამ ადამიანის უფლებების დაცვასთან მიმართებაში.

აქტივობა # 3: ახალი მასალის პროვოცირება.
აქტივობის მიზანი:შესასწავლი მასალის სიგრმისეული წვდომა.
აქტივობის აღწერა:საგაკვეთილო  ტექსტისა და წყაროს მიხედვით T-დიაგრამის შედგენა, რის მიხედვითაც
მოსწავლეები ახდენენ დიფერენციაციას შეუზგუდავ და შესაზგუდ ულებებს  შორის.15წუთი


დავალება: ჩაატარონ კვლევა თემაზე „ადამიანის რა ულებები ირგვეოდა საქართველოში საბჭოთა წყობის
დროს“3წუთი
შეფასება: მოსწავლეები შეფასდებიან შეფასების რუბრიკების მიხედვით5წუთი




     დაბალი
      1-5
     საშუალო
          6-7
საშუალოზე                 
მაღალი   8-9
მაღალი
       10
არ შეუძლიათ დაახასიათონ ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებისადმი მიკუთვნებულობის ნიშანთვისებები. ვერ ადარებენ ადამიანის გირსებას, თავიისუფლებას და თანასწორობას სხვადასხვა ეპოქაში.

 არ შეუძლია დახმარების მიუხედავად მოპოვებული ინფორმაციის დიფერენციაცია.
საჭიროებს დახმარებას რათა შესძლოს დაახასიათოს  ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებაში მიკუთვნებულობის
ნიშანთვისებები, ადამიანის გირსებას, თავიისუფლებას და თანასწორობას სხვადასხვა ეპოქაში.

საჭიროებს დახმარებას მოპოვებული უნფორმაციის დიფერენციაციისთვის.

მოსწავლე ახასიათებს  ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებაში მიკუთვნებულობის
ნიშანთვისებებს, ადამიანის გირსებას, თავიისუფლებას და თანასწორობას სხვადასხვა ეპოქაში.

ცდილობს  მოპოვებული ინფორმაციის დიფერენციაციას.
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ადამიანის სხვადასხვა საზოგადოებაში მიკუთვნებულობის
ნიშანთვისებებს, ადამიანის გირსებას, თავიისუფლებას და თანასწორობას სხვადასხვა ეპოქაში.
 
ახდენს მოპოვებული ინფორმაციის დიფერენციაციას.
შეფასების  რუბრიკა






                                                                                                                                                                                                            



წყაროზე  მუშაობის  შეფასების კრიტერიუმი

ნიშანი
1-3
4-6
7-8
9-10
დოკუმენტის  ანალიზი
უბრალოდ აღნიშნავს ერთ  ან ორ ფაქტს დოკუმენტიდან
ჩანს, რომ ესმის დოკუმენტის შინაარსი; გვთავაზობს დოკუმენტის  მინიმალურ  ანალიზს
გამოაქვს  დოკუმენტიდან ზუსტი ინფორმაცია; ასხვავებს  ფაქტს  და  ავტორისეულ  მოსაზრებას  ერთმანეთისგან
იძლევა  დოკუმენტის  ღრმა  ანალიზს  და  ინტერპრეტაციას: ასხვავებს  ფაქტს  და  ავტორისეულ  მოსაზრებას  ერთმანეთისგან, ადგენს  ავტორის  სანდოობას, მსჯელობს  წყაროს  ტენდენციურობაზე
ისტორიული კონტექსტის  ცოდნა
თითქმის  არ  ამჟღავნებს  ეპოქის  ცოდნას
ამჟღავნებს  ეპოქის  გარკვეულ  ცოდნას, თუმცა  უშვებს  ზოგიერთ  უზუსტობას
იყენებს  ეპოქის  ცოდნას  წყაროში განხილული  საკითხების  ანალიზის  დროს
ამჟღავნებს  ეპოქის  ღრმა  ცოდნას; უკავშირებს  წყაროს  იმ  სპეციფიკურ  ისტორიულ  კონტექსტს, რომელშიც შეიქმნა იგი
წყაროს  მთავარი  საკითხის   (საკითხების ) და ავტორის  მიზნების განსაზღვრა
არ ცდილობს  განსაზღვროს  წყაროს  მთავარი  საკითხი
ზოგადად  აღწერს  ერთ-ერთ  საკითხს, რომელსაც  ეხება  წყარო
განსაზღვრავს  მთავარ  საკითხს  და  ცდილობს  იმსჯელოს  ავტორის  მიზნებზე
განსაზღვრავს  მთავარ  საკითხს, ესმის  წყაროდან  ავტორის  მიზნები, გამოაქვს  წყაროდან  მეორადი  ინფორმაცია











T - სქემის  შეფასეის  რუბრიკა
მოსწავლეები  ფასდება  ინდივიდუალურად განმსაღვრელი ქულებით.
მიღებული  ცოდნის  საფუძველზე  მოსწავლეებმა უნდა მოახდინონ კონსტიტუციის  მიხედვით  ადამიანების  უფლებები და  უფლებების  შეზღდვა

უფლებეი
უფლებების  შეზღუდვა





მოსწავლეთა  სია:  ბოკუჩავა  ნინო                  
                            გაბელაია  ალეკო
                                                       გაბელაია  ბექა
                                          გაბელაია  გოგა
                                          ჭანტურაია  საბა




VII კლასში ჩატარებული საჩვენებელი გაკვეთილის რეფლექსია

რას მივაღწიე
რომელი აქტივობა დამეხმარა მიზნის მიღწევაში
რამ დამაბრკოლა
რას შევცვლიდი










No comments:

Post a Comment