ადაპტირებული გეგმა


სსიპ ნოღოხაშის  საჯარო სკოლის
                                                                                                  მასწავლებელი: სახელი, გვარი   ბელა კუჭუხიძე

                                                                                                               
ადაპტირებული გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა:   სეფიანთა ირანის სახელმწიფო

კლასი VII

საგანი - ისტორია

მოსწავლეთა რაოდენობა - 2
მათ შორის, სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა - 1

გაკვეთილის მიზანი/სასწავლო შედეგი:მოსწავლეები გაეცნობიან  სეფიანთა ირანის სახელმწიფოს , აღნიშვნას რუკაზე,  მოვლენების გადმოცემენ ქრონოლოგიური თანმიმდევრობის მიხედვით მოვლენებს ,ცხრილის საშუალებით დაჯგუფებს ორ რადიკალურად განსხვავებულ პოლიტიკურ მოღვაწეს. იმსჯელებენ და გაიზრებენ რელიგიის გავლენას საზოგადოების ცხოვრებაზე.
1-    მიზანი/მიზნები მთელი კლასისთვის, ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით:

ისტ.VII.1.მოსწავლეს შეუძლია ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან.
       შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
·         თუ მოსწავლე შესძლებს სეფიანთა ირანის სახელმწიფოს მოვლენების ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით გადმოცემას
·         ცხრილების მეშვეობით ადგენს სახელმძღვანელოში მოცემულ თემასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან თარიღებს და მოვლენებს.

ისტ.VII.2 მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს სხვადასხვა ქვეყნის ისტორიული ეთნოგრაფიული მხარისა და გეოგრაფიული ობიექტის მდებარეობა რუკაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
·         შესაბამის ეპოქის რუკაზე შემოხაზავსს სეფიანთა ირანის სახელმწიფოს საზღვრებს და აჩვენებსს მნიშვნელოვანი კულტურის ცენტრები.
ისტVII.3.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს და შეადაროს ერთმანეთს სხვადასხვა ისტორიულ ეპოქაში არსებული მმართველობის სისტემის შესახებ.
     შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
·         სხვადასხვა ისტორიული ეპოქის მაგალითზე დაყრდნობით ახასიათებს სახელმწიფო მმართველებს.
·         ადარებს სახელმწიფო მმართველობის ფორმებს და მსჯელობს დადებითსა დაუარყოფით მხარეებზე


ისტ.VII.4.მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში
·         ცხრილის მეშვეობით აჯგუფებს ორ რადიკალურად განსხვავებულ პოლიტიკური მოღვაწეს

        შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე

·         მოიპოვებს ინფორმაციას(სახელმძღვანელოსა და დამატებითი ბეჭდური მასალის/ელოქტრონული მასალის საშუალებით)პოლიტიკურ მოღვაწეზე და წერს ან საუბრობს მის დადებით ან უარყოფით მხარეებზე.



2-    მიზანი/ მიზნები სსსმ მოსწავლისთვის ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მიხედვით:
VII. 1.მოსწავლეს  შეუძლია თანმიმდევრობით  თარიღების შესაბამისი მოვლენების გადაწერა(თვისობრივი მოდიფიკაცია)

VII.2.რუკაზე სეფიანთა ირანის საზღვრების შემოხაზვა და გაფერადება(თვისობრივი მოდიფიკაცია)

VII.3.ტე დიაგრამის მეშვეობით ორი პიროვნების საპირისპირო ნიშნების გადმოწერა(თვისობრივი მოდიფიკაცია)
VII.4.წაიკითხავს ისტორიული მოღვაწე პირების შესახებ მოცემულ ინფორმაციას(თვისობრივი მოდიფიკაცია)

 მიმართულება: სახელმწიფო მმართველობა და პოლიტიკა
             გრძელვადიანი მიზანი: მოსწავლემ შეუძლია მსოფლიოს  ქვეყნრბის რუკაზე აღნიშვნა ,პოლიტიკური მოღვაწის დასახელება,დახასიათება,ქრონოლოგიური ერთეულის გარკვევა.
მოკლევადიანი მიზანი: 1 . მოსწავლე შეძლებს რუკაზე სეფიანთა ირანის სახელმწიფოს მოხაზვას.
                                             2.მოსწავლე შეძლებს წაიკითხოს  და გადმოწეროს მნიშვნელოვანი თარიღები
                                              3. მოსწავლე შესძლებს დაასახელოს ისტორიული პიროვნება
                                              

1)      წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობენ მოსწავლეები ამ ეტაზე, რომ წარმატებით მიაღწიონ დასახულ მიზანს:  

რუკაზე მუშაობის უნარჩვევა,ინფორმაციის მოძიება და დახარისხება,მსჯელობის უნარი,ცხრილების და დიაგრამების გამოყენენება,,ისტორიული ფაქტების და მოვლენების გადმოცემის უნარი,ანალიზის უნარი.


2)      წინაპირობა  - რა ცოდნას, უნარებს ფლობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე  მოსწავლე რომ წარმატებით მიაღწიოს დასახულ მიზანს:
შეუძლია რუკაზე ქვეყნების საზღვრის შემოხაზვა და კონტურულ რუკაზე აღნიშნული სახელმწიფოების გაფერადება.
ინფორმაციის გადმოწერა.მიცემული ინფორმაციის კითხვა და მოკლე კითხვებზე პასუხის გაცემა.



გაკვეთილი ააგეთ 3 ფაზიანი მოდელის გათვალისწინებით:
·         გამოწვევა
·         მიმდინარეობა
·         დასრულება


 აქტივობა მთელი კლასისთვის



აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი:
ინდივიდუალური ,წყვილებში.
დრო

რესურსი









1  აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის


აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი:
ინდივიდუალურად მასწავლებლის დახმარებით,წყვილებში.
დრო





რესურსი








Iგამოწვევის ფაზა
აქტივობა1-ორგანიზაციული მხარე:
მისალმება ,სიის ამოკითხვა
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.
მასწავლებელი შესვლისთანავე ესალმება კლასს,თვალის გადავლებით ამოწმებს სწრებადობას , აცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასების რუბრიკას


აქტივობა2.მასწავლებელი ააქტიურებს წინარე ცოდნას,მოსწავლეებს უსვამს კითხვებს ირანის სახელმწიბოს მდებარეობის შესახებ.
1 სად მდებარეობს სეფიანთა ირანის სახელმწიფო
2 რომელი ქვეყნები ესაზღვრებოდა სეფიანთა ირანის სახელმწიფოს.
3 რა სმენია სეფიანთა ირანის შაჰის შაჰ-აბასის შესახებ



4 მოსწავლე დამოუკიდებლად ხაზავს რუკაზე

















აქტივობა 3   მასწავლებელი წინარე ცოდნის გააქტიურების შემდეგ მოსწავლეს power-point-ში აჩვენებს პრეზენთაციას სეფიანთა დინასტიების  მმართველებს,მათ მმართველობაში მომხდარ ცვლილებებს.



3წუთი











5წუთი
























3წუთი

 ჟურნალი,დაფა,,ცარცი,  კომპიუტერი










რუკა,კომპიუტერი,ინტერნეტი
სხვადასხვა სახის კითხვები























კომპიუტერი
I-გამოწვევის ფაზა
აქტივობა-1ორგანიზაციული მხარე:
მისალმება, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა და შეფასების  გაცნობა.
მასწავლებელი შესვლისთანავე ესალმება სსსმ მოსწავლეს,აცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასებას.
აქტივობა-2
მასწავლებელი ააქტიურებს წინარე ცოდნას,მას წინასწარ მომზადებული აქვს მარტივი კითხვები,რომელიც მორგებულია სსსმ მოსწავლის შესაძლებლობებზე,რომელზეც პასუხობს სსსმ მოსწავლე,კლასელებთან ერთად პარალელურად


.რომელ სახელმწიფოზეა საუბარი?
მსოფლიო რუკის რომელ მხარეს მდებარეობს სეფიანთა ირანი აღმოსავლეთში თუ დასავლეთში
4.მასწავლებელი უთითებს  და მოსწავლე ავლებიებს ხაზს რუკაზე ,მხარეების მიხედვით მოსწავლე უთითებს  მეზობელ ქვეყნებს
იხ.დანართი- ერთი

აქტივობა 3 მოსწავლე უყურებს power-point-წარმოდგენილ პრეზენტაციას.
იხ.დანართი-მეორე







3წუთი
















5წუთი



















3წუთი






ჟურნალი,დაფა,,ცარცი,  კომპიუტერი










რუკა,ინტერნეტი კომპიუტერი
მარტივი კითხვები























კომპიუტერი
II-მიმდინარეობის ფაზა
აქტივობა-4 წასაკითხი მასალის გაცნობა
მოსწავლე კითხულობს და აკეთებს მონიშვნას + - ? რის მიხედვით ვარკვევთ
წაკითხული თემის გაგებას.





აქტივობა-5  წყვილებში ამუშავებს კლას
ცხრილის მეშვეობით ეცნობა და ადგენს სეფიანთა დინასტიის ,შაჰ თამაზის და შაჰ-აბასის მართველობას და ბრძოლებს,თარიღებს მოვლენებს.










აქტივობა-6 -პრეზენთაცია მოსწავლე ახდენს მოპოვებული ინფორმაციის მეშვეობით შევსებული ცხრილის პრეზენტირებას,ასახელებს სეფიანთა მართველების მნიშვნელოვან თარიღებს და მათ მიერ გათარებულ ღონისძიებებს.






15წუთი







10 წუ

ისტორიის სახელმძღვანელო,მეშვიდე კლასი.








წიგნი მეშვიდე კლასის ისტორია რვეული,საწერკალამი.











დაფა,ფლირჩატი.მარკერი.
II-მიმდინარეობის ფაზა
აქტივობა-4 კითხვა აბზაც აბზაც,სსსმ მოსწავლე საგაკვეთილო თემას კითხულობს აბზაც აბზაც,
აბზაცებს შორის ვამარტივებთ შინაარს
იხ დანართი-მესამე

აქტივობა-5
წყვილებში მუშაობს სსსმ მოსწავლე მეწყვილესთან ერთად ადგენს ცხრილს
...სსმ მოსწავლე დახაზულც ხრილში გადმოწერს შაჰ თამაზის და შაჰ-აბასის ცხოვრების მნიშვნელოვან თარიღებს,აფერედებს ფერადი ფანქრით რათა უკეთ განასხვავოს.წლები და მოვლენები
იხ. დანართი-მეოთხე.
.აქტივობა -6  სსსმ მოსწავლე ისმენს მეწყვილის პრეზენთაციას....პასუხობს მარტივ შეკითხვას სეფიანთა მმართველების სახელები შათამაზი,შაჰაბასი.
იხ-დანართი-მეხუთე
....




15 წუთი








10წუთი
ისტორიის სახელმძღვანელო მეშვიდე კლასი








წიგნი მეშვიდე კლასის ისტორია რვეული,საწერკალამი ფერადი ფანქრები.
III-დასრულების ფაზა
1 აქტივობა-7 -მოსწავლე ადარებს და აფასებს სეფიანთა მმართველების ღონისძიებების და რეფორმების მსგავსება განსხვავებას T დიაგრამის მეშვეობით, აღნიშნავს მათი დადებით და უარყოფით თვისებებს მისი და მეზობელ ქვეყნებთან ურთიერთობაში.


.აქტივობა-8.შეჯამება,თვითშეფასება,შეფასება,კითხვა პასუხი,ცერათითის მეთოდით,კლასი აფასებს მუშაობას,რის შემდგომ მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეს შეფასების რუბრიკის მიხედვით
აქტივობა9 მოსწავლეს ეძლევა დავალება მოიძიოს დამატებითი ინფორმაცია და დაწეროს თემა,,შაჰ აბასIი და საქართველო“


5 წუთი





2წუთი


2წუთი

რვეული,წიგნი მეშვიდე კლასი,საწერკალამი.
III-დასრულების ფაზა
1 აქტივობა -სსსმ მოსწავლ სხვადასხვა ფერის ორ ფურცელზე ჩამოწერს  სეფიანთა დინასტიის შაჰ თამაზის და შაჰ-აბასის წლებს და მცირე ფაქტს,რის მიხედვითაც ანსხვავებს და ადარებს ორ მმართველს ერთმანეთს.
იხ.დანართი-მეექვსე
აქტივობა-8 მოსწავლისთვის წინასწარ არის მარტივი შეფასების კითხვარი,რის შემდგომ მასწავლებელი ცერა თითის მეთოდით აფასებს სსსმ მოსწავლისმიერ გაგებულ ახალ გაკვეთილს.
მოსწავლე ფასდება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით
იხ.დანართი-მეშვიდე.
.  აქტივობა-9 საშინაო დავალება მასწავლებელი სსსმ მოსწავლეს აძლევს დავალეას სახელმძღვანელოდან რვეულში გადმოიწეროს მნიშვნელოვანი თარიღები და გააფერადოს.




5წუთი












2 წუთი


2 წუთი

ფერადი ფურცლები,საწერკალამი.

უნარები/ კომპეტენციები

1.     თქვენს მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა კლასში მოსწავლეებში რა უნარებს განავითარებს:წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა მოსწავლეებში განავითარებს,მეტაკოგნიტურ,პრეზენტაციის,კომუნიკაციის,თანამშრომლობით,კრიტიკულ აზროვნებას,სხვის მოსმენას და აზრის გათვალისწინებას,არგუმენტირებულ მსჯელობას,ანალიზს და შეფასების უნარს.
2.     აღნიშნული გაკვეთილის გეგმა სსსმ მოსწავლეს განუვითარებს სხვისი მოსმენის და აზრის გათვალისწინებას,საკუთარი შესაძლებლობების რწმენის ამაღლებას,გადაწყვეტილების დამოუკიდებლად მიღების უნარი,კომუნიკაცია,თანამშრომლობითი უნარი.


.მოსწავლეები მოსმენა, ინფორმაციის მოძიება,,დახარისხება.,სინთეზი,ანალიზი,თანამშრომლობა.შეფასების უნარჩვევები.

3.     თქვენს მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა სსსმ მოსწავლის რა უნარებს განავითარებს:
მოსმენა,კითხვის ,წერის ,თანამშრომლობის უნარი
კომუნიკაციია,თანამშრომლობა,მოსმენის და სხვისი აზრისგათვალისწინება,საკუთარი შესაძლებლობების რწმენა.

.



  

                            
მიმდინარე   დავალების შეფასების რუბრიკა
მაღალი
საშუალოზე მაღალი
საშუალო
დაბალი
მოსწავლე ავსებს დიაგრამებს ცხრილებს დაგამოაქვს დასკვნები
მოსწავლე ცდილობს შეავსოს დიაგრამა ცხრილები და გამოიტანოს დასკვნები
მოსწავლე საჭიროებს დახმარებას შეავსოს დიაგრამა ცხრილები და გამოიტანოს დასკვნები.
მოსწავლეს არ შეუზლია შეავსოს დიაგრამა ცხრილები და გამოიტანოს დასკვნები.
მოსწავლე აფასებს მოვლენებს გაიაზრებს და ადარებს  სახელმწიფო მართველობის სტრუქტურას.
მოსწავლე ცდილობს შეაფასოს მოვლენები გაიაზროს და შედაროს სახელმწიფო მართველობის სტრუქტურა.
მოსწავლე საჭიროებს დახმარებას შეაფასოს მოვლენები  გაიაზროს და შეადაროს სახელმწიფო მართველობის სტრუქტურა.
მოსწავლეს არ შეუძლია შეაფასოს მოვლენები გაიაზროს და შეადაროს სახელმწიფო მართველობის სტრუქტურა.
მოსწავლეს შეუძლია გამოთქვას საკუთარი აზრი  საკუთარი დამოკიდებულება საკითხთან დაკავშირებით
მოსწავლე ცდილობს  გამოთქვას საკუთარი დამოკიდებულება საკითხთან დაკავშირებით
მოსწავლე საჭიროებს დახმარებას გამოთქვას საკუთარი დამოკიდებულება
მოსწავლეს არ შეუძლია გამოთქვას საკუთარი დამოკიდებულება საკითხთან დაკავშირებით.
                                                                                                                                      

        


No comments:

Post a Comment